Jarní bylinkový kalendář

Pokud s vyséváním začnete včas, nejlépe na přelomu února a března, v polovině května budete mít zdravé a silné rostliny, dobře připravené na vysazování na záhony. Tak jako při přípravě zeleninových sazenic, i při bylinkách platí stejná pravidla – dostatek vláhy, světla a tepla.

plechové květináče

Teplý okenní parapet je ideální místo. Dobrým řešením jsou malé domácí skleníky nebo výsevní misky překryté fólií či sklem. Stejně jako u zahradních fóliovnících a sklenících, ani v tomto případě nesmíte zapomenout na pravidelné větrání.

Ze semen se nejčastěji pěstují jednoleté a dvouleté byliny – bazalka, anýz, fenykl, heřmánek, kerblík, kopr, koriandr, dobromysl zahradní, měsíček lékařský…

V březnu, v teplejších polohách už i koncem února, je nejvyšší čas na přípravu půdy pro přímé setí osiva nebo vysazování předpěstovaných rostlin. Když záhon oschne, povrch mělce zkypřete a pomocí hrábí zapracujte dobře vyzrálý kompost. Než začnete s vyséváním nebo vysazováním, nechte půdu ulehnout.

Jako poslední bod přípravy záhonu před vyséváním semen a vysazováním sazenic je důležité povrch záhonu pěkně urovnat několika tahy hráběmi od středu směrem ven. Odstraníte tak poslední zapomenuté kamínky či nerozdrobené větší hrudky zeminy, které by mohly překážet.

V dubnu můžete postupně začít i s úpravou a přesazováním rostlin, které přezimovaly v nádobách – tymián, rozmarýn, vavřín bobkový… S vysazováním na záhony počkejte do poloviny května. Pokud je však chcete nadále pěstovat v nádobách, dopřejte jim nový substrát a podle potřeby i větší květináče.
zahradní nářadí

V polovině května již naplno začíná sezóna pěstování rostlin na zahrádce. Zakoupené rostliny či mladé vypěstované sazenice už můžete vysazovat přímo na připravené záhony. Během celé sezóny budou mít dostatek času nejen na tvorbu kořenového systému, ale i na růst nadzemních částí. Vytrvalé druhy tak budou dostatečné silné na přečkání zimy.

Záhonové výsevy i mladé rostliny pravidelně zalévejte a půdu odplevelujte. V květnu už je často aktuální i ochrana proti škůdcům, například proti obávaným slimákům.

Jarní bylinkový kalendář
5 (100%)4
[ssba]